V současné době je ve stavbě počítačů cíl jasný. Postavit stroj, která překoná tisíc petaFLOPS či exaFLOPS. A Američané tvoří tento počítač za tímto jediným účelem.

Kdo z koho

Zatímco v Číně nedávno přišli o prvenství v závodech o nejvýkonnější počítač na světě, v USA se snaží si tuto pozici udržet do nejdéle i kvůli určité politické symbolice. Čína má totiž v oblasti superpočítačů velké plány, protože chce zavést zcela novou generaci superpočítačů na hranici exaFLOPS.

Američané reagují na tuto snahu stavbou počítače Aurora, který byl oznámen již v roce 2015, kdy však ještě nedisponoval tak významnými parametry jako nyní. V roce 2017 totiž došlo k úpravám plánu s tím že počítač bude dosahovat výkonu minimálně jednoho exaFLOPS dle měřítek linpacku, Hotový by měl být v roce 2021.

Čína však plánuje superpočítač s podobným výkonem už na rok 2020. Je tedy otázkou, zda se USA v čele udrží či o prvenství opět přijde. O stavbu Aurory se momentálně stará Intel, ve spolupráci se společností Cray. Očekávaná cena by se měla dostat na půl miliardy dolarů. Superpočítač bude sloužit především pro vědecké účely a nebudou na něm zkoumány ani vyvíjeny nové zbraně.