Kávovar, co vám sám uvaří kávu, sotva vstanete z postele. Dveře, které se za vámi samy zamknou. Topení začínající hřát ještě dřív, než přijdete domů. To všechno je nesmírně pohodlné a pro spoustu z vás možná už dokonce samozřejmé. Takzvaný Internet věcí, který má tohle ulehčování lidských životů na svědomí, však může být nejen dobrým sluhou, ale také velmi špatným pánem. Pojďte se s námi podívat, jak si užívat jeho výhod, a přitom se vyhnout všem hrozícím rizikům. 

Co je to Internet věcí 

Takže co je to vlastně ten Internet věcí? Definice říká, že jde o síť domácích spotřebičů, vozidel a dalších fyzických zařízení, která jsou vybavena elektronikou, umožňující jim vzájemné propojení a sdílení dat.  

Co konkrétního si tedy představit pod pojmem Internet věcí? Příklady najdete všude kolem sebe, stačí se rozhlédnout. Může jít právě o takzvanou chytrou domácnost a její spotřebiče, světla nebo klimatizaci či vytápění, které lze ovládat na dálku třeba prostřednictvím mobilního telefonu.  

Kromě soukromých životů dokáže Internet věcí (IoT) lidem samozřejmě zjednodušovat i podnikání. Umí zefektivnit třeba logistiku přepravních společností a uplatnění najde i ve zdravotnictví, kde pomáhá monitorovat stav pacientů i po dobu jejich nepřítomnosti v nemocnici. Používá se také v energetice, v maloobchodě a ve výrobních či průmyslových sektorech. 

Jaká s sebou Internet věcí nese rizika 

Není však vše tak dokonalé, jak se na první pohled zdá. I když Internet věcí přináší do našich životů nesporné výhody, nese s sebou i jistá rizika, o kterých je dobré vědět a snažit se jim předcházet. S růstem využívání chytrých spotřebičů a technologií se zvyšuje i možnost útoků hackerů. Co všechno vám hrozí? 

V případě domácností je nejčastější hrozbou ukradení vašich citlivých dat a následné vydírání. Hackeři vás mohou odposlouchávat, nebo dokonce nahrávat prostřednictvím chytré televize a získané materiály pak snadno použít jako předmět žádosti o výkupné.  

V podnikatelském a veřejném sektoru může být pak dopad hackerského útoku ještě mnohem děsivější. Zločinci se totiž často neštítí ničeho a nedělá jim problém napadnout ani zdravotnická zařízení a domáhat se zaplacení výkupného pod pohrůžkou ohrožení životů pacientů. 

4 tipy, jak účinně předcházet hrozbám 

Základem je být si možných rizik vědom a snažit se jim co nejvíc předcházet. Podívejte se, co pro to můžete udělat: 

1) Dejte si záležet při výběru zařízení 

Při výběru IoT služeb zvolte prověřeného dodavatele. Internet věcí totiž ke svému bezproblémovému chodu vyžaduje průběžné aktualizace. Rozhodněte se tedy pro dodavatele, který vám může spolehlivě garantovat i budoucí spolupráci 

2) Měňte pravidelně hesla 

Samozřejmostí by měla být hned na začátku změna defaultního hesla. Tato hesla, nastavená původně výrobcem pro uvedení přístroje do chodu, bývají totiž nejčastějším kamenem úrazu. Ponecháním defaultního hesla jako byste naservírovali hackerům svá data na stříbrném podnose.  

S jedním novým heslem si však rozhodně nevystačíte. Pro udržení optimální bezpečnosti je třeba hesla pravidelně obměňovat 

3) Nezapomínejte na údržbu sítě 

Neodkládejte pravidelné aktualizace operačních systémů. V neaktuálním operačním systému vznikají skuliny, které se mohou lehce změnit ve vstupní bránu pro hackery.  

4) Svěřte své bezpečí do rukou odborníků 

Pokud využíváte služeb Internetu věcí v širším rozsahu, jednoznačně se vyplatí svěřit vaši bezpečnost do rukou odborníků, kteří vám budou krýt záda. Specialisté na kybernetickou bezpečnost se postarají o dohled na vaše bezpečí i vyhodnocování případných rizik za vás a vy si tak můžete užívat všech výhod moderních technologií bez sebemenších starostí.