Je s podivem, že si i v dnešní době někteří podnikatelé vystačí s propiskou a diářem. Případně s tabulkovým procesorem typu Excel, který považují za vrchol zefektivňování firemních procesů. Mají za to, že účetní program či nedejbože komplexní informační systém by jejich každodenní rutinu zbytečně zkomplikovali. Jejich škoda. Až jednou odhodí zbytečné předsudky a přejdou na moderní řešení, firemní agendu posunou o několik úrovní výše. A jak jste na tom s administrativou vy?

Pro každého ne, pro drtivou většinu ano

Tvrzení, že účetní program či informační systém potřebuje každá firma, není pravdivé. Jistě se najde hrstka subjektů, které se bez aplikací tohoto typu docela dobře obejdou. Třeba truhlář, jehož ekonomické záležitosti řeší externí účetní. Pro naprostou většinu podnikatelů je naopak implementace přínosná. V prvé řadě si však dotyčný musí ujasnit priority.

Klíčové jsou specifické potřeby firmy

Pokud tušíte, že informační systém vašemu podnikání prospěje, ale nemáte představu o rozsahu, ujasněte si, k čemu software potřebujete. Najděte odpověď na otázku, které oblasti chcete jeho pomocí řídit a zpracovávat. Možná vám nyní dobře poslouží kvalitně zpracovaný účetní program a na robustnější aplikaci přejdete až v budoucnu.

Není nad systém, který umí růst

Na druhou stranu je praktické myslet dopředu. Může se stát, že účetní software nepokryje vaše potřeby již za mnohem kratší dobu, než jste původně předpokládali. Proto na případnou změnu systému myslete již od samotného počátku a zvolte řešení, které poroste společně s vámi.

Velmi flexibilní je RIS. Český informační systém se v základní variantě tváří jako pokročilý účetní program se základními moduly pro účetnictví, majetek, sklady a obchod. V případě potřeby lze kdykoliv přejít na vyšší verzi – plnohodnotné ERP s dalšími moduly. Podrobnosti a další praktické tipy najdete na www.saul.cz.