V současné době je práce nejčastějším způsobem, který zajistí každému potřebné finanční prostředky.

Mezi velmi významné oblasti, v nichž je zaměstnána většina pracujících obyvatel, patří průmysl. Další možnosti je práce v zemědělství, na úřadech či ve službách. Velké množství pracujících z různých oborů lidské činnosti zaměstnává také zdravotnictví a školství. Nabídka pracovních míst je široká.

Kde hledat pracovní nabídky

Pokud jste přišli o práci nebo hledáte práci novou, nejlepší možností jsou inzeráty s nabídkami volných pracovních pozic. Některé naleznete v novinách, velké množství nabídek se objevuje na portálech úřadů práce a využít můžete i některý pracovní portál. Širokou a pravidelně aktualizovanou nabídku volných pracovních pozic naleznete na portálu hitprace. Volná pracovní místa jsou zde řazena nejen podle lokalit, ale také podle jednotlivých oborů. Kromě toho se zde můžete zaregistrovat a na vaši e-mailovou adresu budou zasílány aktuální volné pracovní nabídky. Registrace i zasílání pracovních nabídek jsou bezplatné.

Portál také nabízí celou řadu zajímavých článků, které se týkají zaměstnání a všeho s ním souvisejícím.

Možnosti pracovní smlouvy

Pracovat můžete nejen na hlavní pracovní smlouvu, ale i na zkrácený úvazek. Nabídka práce na zkrácený úvazek je vítaná především pro maminky s malými dětmi. Občas ji využívají i studenti vysokých škol. Zkrácený pracovní úvazek využívají také lidé se zdravotními obtížemi nebo ti, kteří pečují o osobu se zdravotním handicapem.

Další možností jsou pak brigády. Ty jsou využívány jako přechodná možnost, než naleznete zaměstnání nové. Velmi často je využívají maminky na mateřské dovolené, důchodci a především pak studenti.

Zaměstnanec a zaměstnavatel také mohou uzavřít dohodu o provedení práce, která většinou mívá jednorázový charakter.