Máte pocit, že vám současný poskytovatel internetu mazal med kolem huby – a namísto rychlého a stabilního připojení vyhazujete peníze oknem za pravý opak? Zachovejte klid a udělejte si objektivní obrázek o kvalitě připojení. Prozradíme vám, jak na to.

Ověření stability

Stabilní připojení trpí výpadky jen minimálně, a nedochází u něj k nežádoucím výkyvům. Bez ohledu na to, zda prověřujete internet v Praze nebo v jiném městě, můžete využít příkaz ping, který zadáte v prostředí operačního systému Windows přes příkazový řádek. Konkrétně takto:

  1. Stiskněte klávesy Windows + R, napište cmd a potvrďte tlačítkem OK nebo enterem
  2. Do příkazového řádku zadejte ping eurosignal.cz -t (nebo jiného serveru), poté se začnou vypisovat parametry odezvy až do doby než stisknete klávesy CTRL + C
  3. Nechte test běžet několik minut a ve statistice se zaměřte na hodnotu u metriky lost. Stabilní připojení má nulu.

Rychlost

Pokud poskytovatel slibuje kvalitní připojení, měl by svým slibům dostát. Kromě stability se proto zajímejte také o rychlost stahování a odesílání dat. Využijte některý z prověřených nástrojů jako rychlost.cz, speedtest.net apod. Nad výsledky mírně přimhuřte oko, jsou spíše orientační – od parametrů vašeho připojení by se však příliš lišit neměly.

Latence

Pod pojmem latence se skrývá rychlost odezvy internetového připojení a zjistíte ji starým známým příkazem ping. Logicky platí, že čím nižší hodnota je, tím lépe pro vás. V případě stabilního připojení jsou odchylky mezi jednotlivými měřeními minimální.

Se změnou poskytovatele neváhejte

Dojdete-li k závěru, že váš stávající poskytovatel internetu stojí – s prominutím – za starou belu, najděte si jiného. Doby, kdy bylo kvalitních providerů jako šafránu, jsou dávno pryč a zákazníci si naopak mohou vybírat, i kdyby to měl být internet Říčany nebo pro jinou menší obec.

Pokud vás zajímá neomezené a vysoce stabilní připojení pro Prahu a Středočeský kraj, obraťte se na družstvo EUROSIGNAL. Zda je internet dostupný i pro vaši adresu, zjistíte na jeho webu.