Hovoří-li se o daňových rájích, neznamená to, že se v těchto destinacích zbavíte zcela daňové povinnosti nebo že nebudete muset dodržovat žádná pravidla. Země, kterým se přisuzuje přívlastek daňový ráj, mají speciální jurisdikci, na kterou lákají zahraniční investory. Umožňují jim na svém území investovat a na oplátku jim poskytují některé výhodné služby. Tento způsob podnikání a investování vyžaduje od zahraničního podnikatele založení tzv. offshore společnosti v třetí (proto offshore) zemi.

Jak offshore společnost založit?

Běžný podnikatel se při tomto způsobu podnikání neobejde bez služeb specialistů na offshore podnikání. Nejlepší je v tomto oboru společnost Winston Wolfe & Co, která sídlí v Belize, ale své zastoupení pro Českou republiku má i v Praze. Odborníci této společnosti vám pomohou jednak založit offshore společnost, a jednak vám najdou a doporučí optimální destinaci. To znamená zemi, která vám poskytne optimální daňové úlevy podle charakteru vašeho podnikání a dalších záměrů.

Pro koho je offshore podnikání výhodné?

Samozřejmě, že výhodné je to pro zemi, která tuto formu podnikání umožňuje. Díky zahraničním podnikatelům, kteří u nich investují, mohou počítat s významným příspěvkem pro rozvoj místní ekonomiky. Pro zahraniční podnikatele je offshore podnikání výhodné proto, že mohou optimalizovat svou daňovou povinnost, což bývá pro něj prvořadným motivem. Řada vyspělých zemí totiž své podnikatele mnohdy zatěžuje až neúměrně vysokými daněmi, což je sice ku prospěchu státního rozpočtu, ale velké firmy to brzdí v rozvíjení dalších investičních záměrů.

Které země umožňují offshore podnikání?

Mezi nejznámější daňové ráje patří některé ostrovní státy v Karibiku, Seychely, Hong Kong, středoamerické Belize a další. V posledních letech se stal velice populárním americký stát Delaware na severovýchodě USA. Jeho hlavní město Dover si získalo věhlas u zahraničních podnikatelů tím, nastavilo na svém území liberální obchodně-právní zákonodárství. Vedle daňového zvýhodnění je pro zahraniční podnikatele velice významná také prestižní otázka, neboť v očích zákazníků a obchodních partnerů získává jeho offshore společnost punc úspěšné americké firmy.