Internet se stává běžnou součástí téměř každé domácnosti. Ve velkých městech s připojením nebývá většinou problém. Horší je to ve městech malých nebo na vesnicích.

Před výběrem vhodného druhu připojení je potřeba si nejprve ujasnit, k jakým činnostem nejčastěji budete internet používat. Pro uživatelské činnosti nebo prohlížení fotografií můžete volit jakékoli dostupné možnosti připojení. Pokud hodláte sledovat videa ve vysoké kvalitě on-line, je potřeba připojení s vyšší přenosovou rychlostí. Jste-li fotograf, který svoje fotografie nahrává na fotoblog, je potřeba mít také kvalitní rychlost nahrávání.

Jak již bylo řečeno výše, v malých městech nebo na vesnicích je připojení k internetu limitováno nejen technologiemi, ale také poskytovateli. Volit tedy musíte podle toho, jaký poskytovatel v dané oblasti nabízí svoje služby.

Technologie připojení

Každá oblast na našem území je něčím specifická. Někde se vyskytují hory, jinde je zase zástavba či malá hustota osídlení. V každé z oblastí jsou tedy reálné jiné technologie.

  • Kabelová TV

S tímto druhem technologie se setkáme především ve velkých městech, na vesnicích však zřídka. Tady by mohl být alternativou satelit nebo lokální poskytovatelé TV a internetu v jednom, kteří nabízejí různé druhy služeb.

  • ADSL

Opět varianta větších měst. V menších městech a ve vesnických oblastech nabízí ADSL nižší maximální rychlost. Technologie je limitována vzdáleností uživatele od telefonní ústředny. Výhodná není ani cena.

  • Wi-Fi

Ve městech poskytuje tento druh technologie levné a rychlé připojení k internetu. Stabilita se liší, záleží na poskytovateli služeb. Na vesnicích často bývá tato technologie stěžejní. Tam, kde není v nabídce jiná možnost, se využívá lokální Wi-Fi.

  • GPRS/EDGE

Tyto technologie podporuje v současné době většina mobilních přístrojů a podporují je i všichni operátoři, někteří ve větší míře, jiní méně. Tam, kde se však jiná možnost nenabízí, je toto způsob, jak se dostat k e-mailové komunikaci či na sociální sítě.