Je to až k nevíře, ale ta jedním z nejdůležitějších vynálezů lidstva stojí člověk, který přivedl na svět nejničivější zbraň na světě.

EAN kódy tu s námi nejsou od počátku věků. Zajímavé přitom je, že vznikli vlastně náhodou. V tomto článku vám tedy ukážeme zajímavou a trnitou historii čárových kódů, která vás určitě zaujme.

Na počátku byla bomba

Vraťme se do roku 1974. Právě v tomto roce totiž poprvé v americkém supermarketu zavádějí první čárové kódy. Po této technologii ale majitelé supermarketu sáhli až po tom, co jej prověřil automobilový průmysl. Abychom ale pochopili všechny souvislosti, musíme se vrátit ještě hlouběji do historie. Konkrétně do roku 1949, kdy se čárové kódy začaly formovat jako zajímavá myšlenka v hlavě Josepha Woodlanda.

Joseph Woodland je přitom zajímavá osobnost sama o sobě. Jde totiž o člověka, který se během války podílel na vývoji jaderné pumy, která nakonec pomohla nadobro ukončit 2. světovou válku. Celý příběh čárových kódů přitom začal docela nevinně. A to rozhovorem s vědeckým kolegou, který mu pověděl o stížnosti jednoho z obchodníků. Tomu vodilo příliš pomalé markování zboží. Woodlandovi se tato stížnost zalíbila natolik, že začal pracovat na jejím řešením.

Masivní popularita

O tři roky později viděl svět první plody práce dvojice Woodland – Silver. V roce 1952 si totiž tato dvojice nechala patentovat zařízení pro čtení těchto kódů. Toto zařízení umělo přičíst bílé pruhy na černém pozadí, tedy přesně opačný vzor, než na který jsme zvyklí dnes.

Této revoluční myšlenky si brzy všiml automobilový průmysl. Brzy se ale ukázalo, že se tato novinka určitě uchytí i v dalších odvětvích obchodu. A také se tak stalo. Dnes je čárový kód nejrozšířenější řešení pro markování zboží v obchodech. A kdo ví, jak by moderní obchodní střediska fungovala, kdyby jim nepodal ruku mozek stojící za jadernou pumou.