Dezinformace či fake news to jsou v poslední době velice probíraná témata. Mluví se o nich především ve vztahu k Facebooku nebo Twitteru. Víte však, že se tento problém závažně týká také Instagramu?

Dezinformující Instagram

Upozornil na to web The Atlantic, který zkoumal míru dezinformac na Instagramu a to jak se jim daří. A výsledky jsou alarmující. Obrázková sociální síť doslova kypí konspiračními teoriemi, virálními dezinformacemi a hoaxy. Ty jsou navíc šířeny velmi úspěšným algoritmem, díky kterému je vidí miliony uživatelů.

Toto zjištění přišlo poté, co Facebook přislíbil, že se na danou problematiku zaměří a bude se na svých sítích tímto problémem zabývat. Vzhledem k současné situaci se zaměřil především na mýty o očkování.

Již to není jen obrázková síť

Na Instagramu však měly tyto snahy za následek pouze odstranění několika hashtagů. Pokud člověk vyhledá jiné, již povolené slovo, je dezinformačními příspěvky okamžitě obklopen. Instagram rozhodně není místem, kde by lidé takové příspěvky očekávali. Síť je stále zafixovaná jako místo pro sdílení hezkých obrázků. Čím dál tím více lidí však volí Intagram i jako informační kanál ve kterém řeší politiku a názory na společnost.

Instagram má nyní navíc velice vyvinutou strukturu doporučovacích algorytmů. Stačí tedy jedno kliknutí na konspiraci a člověk její okamžitě obklopen. Facebook tak bude muset buďto přitvrdit a to nejen u své domovské sítě, ale také zde na Instagramu.